Ana sayfa » Blog » Seçim sonuçları doları nasıl etkiler

Gönderiyi Paylaş

anasayfa / Ticaret

Seçim sonuçları doları nasıl etkiler

Seçim sonuçları doları nasıl etkiler

seçim sonuçları doları veya euro döviz kurlarını etkileyecek mi ?Etkileyecekse aşağıya yönlü mü etkileyecek yoksa tam tersine dolar tekrardan tavan mı yapacak sorusu halkın kafasını kurcalayıp duran bir soru. Bu nedenden dolayı halk tedirgin bir bekleyiş haline girdi. Bir kısım riski göze alarak elinde bulunan Türk Liralarını dövize çevirdi. Analistlere göre TL’nin seçimlerden sonra dayanamayıp kısa bir süre içerisinde yükseleceği kanısındalar. Bu analistlerin yorumları şu şekildedir;Marc Chandler ve Win Thin’in bloomberght analistlerine göre seçimlerin Türkiye için tam bir ekonomik kargaşa ortamı hazırlayan bir bomba olduğu belirtilmiştir. Sözlerinden anlaşılacağı üzere bloomberght analistlerinin görüşleri doların seçimden sonra yükseleceği yönündedir.

Önceki seçimde doların tepkisi


Türk Lirası dolar karşısında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bloomberg’e verdiği söyleşide para politikasına ilişkin sözleri ardından hızla gerilemişti. 7 haziran’da dolar uçmuş 1 kasım’da gerilmişti.seçimden önce Türk lirasıyla alınan dolar 2.65’ken seçimden bir gün sonra 2.80’ne ulaştı

Seçimden sonra dolar kaç TL olur


ING, ‘Türkiye’deki seçim sonrası politika karışımına ilişkin belirsizlik göz önünde bulundurulursa’, Dolar/TL ‘nin 4.00 seviyesine geri dönmesini beklemiyor” ifadesini kullandı. Bunun üzerine bazı bilgiler seçimden sonra 4.00 düşmeyeceği yönünde doları düşürmek için böyle bir kuruluş kuruldu D-8 ve Anadolu ajansı iş birliği protokolü kapsamında Türkiye’ye gelen Shaari, D-8’in, eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde 1997’de kurulduğunu hatırlatarak, 20 yılda hedefledikleri birçok şeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.


D-8’i kurduklarını ve özel bir planı olduklarını söyleyen shaari 2018 yılı sonu itibarıyla üye ülkeler olarak özellikle 6 önemli konuda birlikte çalıştık. Ticaret endüstrisi, tarım, gıda güvenliği, ulaşım, enerji ve turizm gibi alanlarda üye devletlerle bakanlar seviyesinde birçok toplantı yaptık ve çok başarılı çalışmalara imza  atık. turizm alanında yaptıkları çalışmalarla ve bunun gibi yukarıda verdiğim gıda,ticaret,tarım v.b gibi birçok buna benzer şeylerde doların düşüşe geçmesi için çalışacağız diye belirten shaari 2019 yılında birçok alana yayarak genişletmeyi planlıyoruz. Şöyle bir konuşmada yapmıştır Malezyalı shaari ”Tüm bunlar Erdoğan sayesinde oluyor. Bir Malezyalı olarak şunu söylemeliyim ki Erdoğan, Malezya’da çok popüler bir kişi ve yaptıklarından dolayı çok takdir ediyorum. Bu Erdoğan’ın sadece Türkiye’ye değil, diğer ülkelere yaptığı liderlikten de kaynaklanıyor.Sayın Erdoğan’ın ve Türkiye’nin tüm çalışmalarımızda bize verdiği destekten ve sağladığı katkılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Sayın Erdoğan ve Türkiye tüm kurum ve kuruluşlarıyla D-8 çalışmalarına destek veriyor, dedi.

Gönderiyi Paylaş

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>