Ana sayfa » Blog » KMH Nedir? KMH Hesaplama Basit Anlatım!

Gönderiyi Paylaş

Piyasa / Uncategorized

KMH Nedir? KMH Hesaplama Basit Anlatım!

KMH Nedir?

KMH Nedir ve hesaplama? KMH Borcu olanların en çok sorduğu soru işte cevabı: açılımı Kredili mevduat hesabı manasına gelen, banka hesabı üstünde tanımlı tespit edilen hazır kredinizdir. Açık kredi hesabı, avans hesabı olarak da tanımlanabilir.  Bankalar kampanyalarında kredili mevduat hesabı yerine ek hesap, elastik hesap, avans hesap, kolay hesap ve aynısı isimleri kullanmayı tercih etmektedir. Kredili mevduat hesabı nedir sorusuna çoğu banka değişik ürün isimlendirmesi ile yanıt vermektedir.

KMH’ın zenginliği dâhilinde hesapta para olmasa da müşterilerin para çekmenize izin verilmektedir. Kredili mevduatı üstünden para çekenlere kredi kartından nakit para çekenlerden daha düşük faiz seviyesi uygulanmaktadır. Bundan ötürü müşteriler KMH’ı daha çok tercih etmektedir.

Kredili mevduat, kısa dönemde faiz seviyesini yüksek tutmasından kaynaklı acil hal haricinde tercih edilmektedir. Bu hizmeti kullanan müşteriler kredi kartı, banka kartı ya da nakit para kullanan şahıslarla kıyaslandığında daha dezavantajlı olabilmektedir. Harcamalardan sonra derli toplu ödeme yapılmazsa bankaların yaptırımları ağırlaşabilir. Bankaların kampanyalar dahilinde kullandıkları isim cazip görünebilir fakat müşterilerin yapmış bulunduğu harcamalarda günlük faizini işlemektedir.

 

KMH Limiti Nedir?

Kredili mevduat hesabı ile alakalı limiti kredi siciliniz göz önünde bulundurularak bankanın insaniyetli kapsamında belirlenmektedir. Arada sırada bankalar kredi çeken müşterilerine en az bir maaşları kadar kredi ile mevduat hesabı açmayı mecburi tutabilmektedir. Hesap limitiniz genelde maaş müşterisi iseniz maaşınızın maksimum üç katına kadar çıkabilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Faizi Nasıl Hesaplanır?

KMH faizi aylık faiz olarak ilan edilmektedir. Aylık faiz bankaların inisiyatifi dahilinde belirlenmektedir. Ancak hesaptan çektiğiniz nakit tutarı günlük faiz üstünden hesaplanmaktadır. Bu halde ay sonucunda hesabınıza 20 TL faiz yansıtılır. Eğer 15 gün sonra hesabınıza para yatırmışsanız yalnızca 15 günlük faiz yani aşağı yukarı yüzde 1 faiz 10 TL ödersiniz. Kısaca kullandığınız oran ve kullandığınız vakit kadar faiz ödersiniz. Bu değerlendirme genelde müşterinin gelir hali ve kredi notu üstünden yapılmaktadır. KMH’de üst limit genelde aylık gelirin en çok üç katı olacak biçimde sınırlandırılmıştır. Bu sınır hem bankaları hem de müşteriyi korumaktadır. Daha düşük limit saptamak isteyen müşteriler bankaya başvuru ederek limiti değiştirebilir.

Gönderiyi Paylaş

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>