Ana sayfa » Blog » Kedilere Dikkat Corona Virüsü Taşıyorlar! Belirtileri Nelerdir?

Gönderiyi Paylaş

haberler

Kedilere Dikkat Corona Virüsü Taşıyorlar! Belirtileri Nelerdir?

Değerli okurlarım bildiğiniz gibi dün gece saatlerinde son dakika olarak Türkiye’de corona virüsü ortaya çıktığını belirten Sağlık bakanı: Fahrettin Koca belirtmişti. İnternet dünyasında corona virüsü belirtileri, corona virüsü aşısı, corona virüsü aşısı, corona virüsü kediler taşır mı? Corona kediden insana geçer mi? gibi sorular google arama motorunda sıkça yapılan aramalar kısmına girdi. Nitekim bu virüs Türkiye’ye bulaşmadan yapılan arama sayısı 1000 ile 10.000 arasında iken bir günde 1 Milyon arama yapıldığı görülmektedir. Özellikle Türkiye’de yapılan aramaların birçoğu kedilerin Korona virüsü taşıması olduğu yönünde yapılan aramalar oldu. Bu yazımızda merak ettiğiniz soruları tek tek cevaplayacağız.

 

Korona Virüsü Nedir

Corona virüsü hayvanlar arasında çokça bulunan bulunan bir virüs türüdür. Başka bir adıda covid-19 olan bu virüs insan vücuduna sinsi bir şekilde girip son aşamaya gelene kadar belirti vermeyebilir.  İnsanlara bulaşmadan önce de hayvanlarda bulunan bu virüs Çin’in Wuhan kentinde bir vatandaşın yarasa yemesiyle hikaye başlar. Şuanda Dünya genelinde yaklaşık 200.000 vakka tespit edildi. Bu vakkalardan 4.200’ü öldü. Şunu da belirtmek isteriz ölenlerin çoğu 70 yaş üstü ve direnci düşük olan kişilerdir. Verilerden anlaşılacağı üzere globalleşen bir sorun olan Korona’nın daha bir aşısı veya herhangi bir tedavisi yoktur.

 

Corona(korona) Virüsü Nasıl Anlaşılır

Erken dönemde herhangi bir belirti vermeyen Corona virüsünü nasıl anlarız? Bir Çin Bilim Adamının bulduğu şu yöntemle erken dönemde korona virüsü teçhizi yapabilirsiniz.

 

Virüse yakalanıp yakalanmadığınız şu yöntemle deneyin:

Derin bir nefes alın ve 10 Saniye boyunca nefes alıp vermeyin, nefesinizi tekrar bıraktığınızda herhangi bir göğüs sıkışması, zorlanma veya öksürük gibi bir durum tespit ederseniz hemen doktora başvurun. Zira bu risk taşıyorsunuz anlamına gelmektedir.

 

Corona(korona) Virüsü Belirtileri

Belirtilerden herhangi biri sizde varsa hemen doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Hapşırma
 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Böbrek yetmezliği
 • Baş ağrısı

Bu belirtilerden herhangi biri varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Kediler Corona(Korona) Virüsü Taşırlar mı? Belirtileri Nelerdir?

Bu Virüsü birçok hayvanda olduğu gibi kedilerde de sıkça görülen bir virüs tipidir. Kedilerde covid-19 son derece öldürücü bir faktöre sahiptir. Fakat eğer ki mutasyona uğrar ise  %95 ihtimalle kurtulma şansları artıyor.

Peki Kedilerden, insanlara Corona Virüsü Geçer mi?

Bu sorunun cevabı tam olarak cevaplamasa da birçok bilim adamının açıklamasına göre böyle bir durumun gerçekleşebileceği yönünde zira daha önce ki yıllarda Sars virüsü hayvandan insana bulaşmıştır.  O halde kedilerden de insanların virüs kapması an meselesi olabilir. Bundan dolayı önce kedilerde belirtilere dikkat edilmesi gerekiyor.

Kedilerde Corona Virüsü Belirtileri

 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Ateş
 • Halsizlik ve durgunluk
 • Karın bölgesinin şişmesi
 • Görme sorunları
 • Nezle gibi belirtiler
 • Denge sorunları

Evcil kedilerinizde bu belirtiler varsa hemen bir tedavisi için gerekli yerlere götürülerek tedavi edilmesi gerekmektedir.

Corona Virüsü Kediler de Kesin Tanı Nasıl Yapılır

Kedilerde covid-19 olup olmadığı testlerle pek kolay olan birşey olmadığı için kesin tanı  otopsi ile gerçekleştirilmektedir. Kendinizi ve evcil hayvanınızı güvene almak için kan testi, dışkı testi sıvı testlerinin acil bir şekilde yapılması gerekmektedir.

 

Gönderiyi Paylaş

1 Yorum

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>