Ana sayfa » Blog » Bitcoin (BTC) nedir ? Nasıl satın alınır ?

Gönderiyi Paylaş

anasayfa / Bitcoin / Featured News

Bitcoin (BTC) nedir ? Nasıl satın alınır ?

Bitcoin (BTC) nedir ?  Nasıl satın alınır ?

Bitcoin nedir ?

bitcoin nedir sorusunun cevabı kısaca elektronik ortamda üretilen bir dijital para birimidir.   Bu sistemde herhangi bir merkez yoktur, merkez bitcoini  üreten madencilerdir.  Dijital para birimlerini diğer para birimlerinden ayıran özellik bir kişi tarafından yönetilmesi mümkün değildir.  Bu da aracı bankaların ortadan kalkmasını sağlıyor.  Kullanıcılar kendi aralarında birbirlerine para gönderebiliyor, bundan dolayı birçok banka dijital para birimine karşı önlem almaya başlıyor.  Peki  blockchain nedir ?  bitcoin ile nasıl bir ilişkisi var ? Blockchain ise bu sistemin altyapısı ve güçlü noktasıdır, veriler sadece bir kişide tutulmaz girilen işlemler yapılan tüm bilgisayarlarda bu sistem sayesinde zincirleme bir koruma sağlamaktadır. Basit gibi gözükse de bu sistem gelmiş geçmiş en iyi korunan sistemi demek mümkündür.

Bitcoin ilk olarak 2008’de adı duyulsa da üretim yıllı 2009’dur.  Satoshi Nakamoto denen grup veya kişi ilk coini deneysel amaçlı açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürdü. 17 milyona yaklaşım üretimin yanı sıra 21 milyon bitcoin üretilecektir. Bundan dolayı bu işe sevdalanmış kişiler yakın zamanda bu sınırın dolacağı ve üst sınıra çıkıldıktan sonra fiyatın çok yükseklere tırmanacağı konusunda hemfikirler.

bitcoin nedir

bitcoin max ve dolaşan miktar

Bitcoin nedir sorunun ardından en çok merak edilen soru ise:

Bitcoin’in fiyatı nasıl belirleniyor ?

Aslında fiyatı belirleyen yine bu mecrada olan kişilerdir. Zira arz talebe göre fiyat belirleyen bitcoin çok oynak bir piyasaya sahiptir. Bunların dışında tabi ki çıkan haberlere bağlı olan bir piyasa diyebiliriz. Misal bu coin hakkında çıkan bir kötü haber tüccarların elindeki coinleri satmasına sebep oluyor, bu da düşüşe neden oluyor. Aynı şekilde eğer ki iyi bir haber çıkarsa yine toplu alımlar ile fiyatlar yükseliyor. Her zamanda böyle işlendiği söylenemez. Piyasayı ayılar ve boğalar yönetiyorsa bunlardan fazla etkilenmeyecektir.

Bitcoin Güvenilir mi ?

Bitcoin nedir konu başlığımız altında bu konuya da değinmezsek olmaz. Şuan bu konu üzerinde ikiye ayrılmış grup var bir grup bu bir balondur zamanla patlayacak gidecek diyen de var hayır sağlam geleceğin para birimi diyende var. Bize göre ise bu kadar uzun zamandır piyasada kalan bir coin balon olamaz.  Güvenilir cüzdanları ile hiçbir zaman  hata vermeyen alışveriş koordinasyonu ile zaten 10 yıl gibi uzun sürede balon olmadığını kanıtladı. Fakat olay “hadi gidelim bitcoin alalım, zaten güvenilir kazanırız.” diye anlaşılmamalı. Zira bitcoin bir borsa olarak sağlam yani ortadan kaybolup gitmez.  Ama size kaybettirmeyecek anlamında gelmez. Eğer ki borsa da iyiyseniz ve biraz da şansınız yaver giderse kazanırsınız. Neticede bu coinler düşüp yükselen bir yapıya sahiptirler.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır ?

Tüm araştırmalarınızı yaptınız ve bir miktar bitcoin almak istiyorsunuz, peki nasıl ? Bu coini alabilmek için kendinize bir borsa sitesi seçmeniz lazım şuanda bizim tavsiye edebileceğimiz BTCTurk site en güvenilir siteler arasındadır. Bu sisteme kaydınızı yaptıktan sonra bir onay süreci olacaktır. Onay sürecini bitirdikten sonra bu sisteme TL göndererek bitcoin veya diğer coinlerden alabilirsiniz. Bu coinler daha sonra satabilir veya başka borsa sitelerine (binance, bitrex) gibi sitelere gönderebilirsiniz. Bu sayede Altcoinleri de bu şekilde alabilirsiniz.  Bitcoin nedir makalemize eklememizi istediğiniz birşey varsa yorumlarda belirtin.

Gönderiyi Paylaş

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>