Ana sayfa » Blog » Arbitraj Nedir Ve Nasıl Yapılır? Arbitraj Hesaplama !

Gönderiyi Paylaş

Kripto Para

Arbitraj Nedir Ve Nasıl Yapılır? Arbitraj Hesaplama !

Arbitraj en bilindik ekonomik terimlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Arbitraj nedir sorusuna kısaca fiyat farklarını gözetleyip buna göre hisse satın almaktır. Arbitraj ekonomide kar etmek amacı ile kullanılmaktadır. Ve bir fırsat dönemi olarak da adlandırılabilir. Ekonomide farklı piyasa alanları bulunmaktadır.

 

Bu alanlarda ise bir hissenin fiyatı diğer piyasaya göre alış ve satış fiyatı arasında farklar olabilmektedir. Bu durumda arbitraj kavramı devreye girmektedir. Dolayısıyla bu fırsatlardan yararlanarak farklı piyasalardan satın alınan hissenin diğer piyasada satılma işlemine arbitraj denilmektedir.

 

 Arbitraj Fırsat Değerlendirmesi

 

Ekonomi ile ilgili önemli terimlerden biri olan arbitraj pek çok ekonomistin önemsediği bir konudur. Kavramın adını ilk kez duyanlar gerek internette gerekse de farklı kaynaklarda arbitraj nedir şeklinde araştırma yapmaktadırlar. Arbitraj nedir kavramını öğrenen ekonomiciler daha sonra piyasalarda neden böyle bir fiyat farkının yaşanabildiğini merak edebilmektedirler.

 

Piyasalarda dalgalanan bu fiyat farkları çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu ekonomik olay bir siyasi nedene endeksli olabilirken uluslararası ortamda yaşanan kriz ve fırsatlarda bu durumu tetikleyebilmektedir.

 

 Arbitraj İşlemleri Nasıl Olmalıdır?

 

Arbitraj ile birlikte ekonomi alanında kar etmek mümkün. Ve dolayısıyla arbitraj nedir kavramını öğrenmeden arbitrajın ne olduğunu anlamamız zor olacaktır. Özellikle menkul kıymetlerin ucuz olduğu bazı piyasalar ile birlikte satın alınan hisse fiyatları başka bir piyasada satılabilmektedir. Böylelikle elde ettiğiniz kar da artmaktadır. Kar etmek isteyenlerin arbitraj eğitimlerini de alarak yüksek miktarlarda kazanç elde edebiliyorlar.

 

 Arbitraj Nedir Nasıl Yapılır?

 

Arbitraj yapımından önce ilk bilinmesi gereken kavram ise hangi varlıklarda işlem yapılacağıdır. Arbitraj için en uygun menkul kıymetler döviz ve altın cinsleridir. Dolayısıyla bu varlıklar üzerinden işlem yapmak daha doğru olacaktır. Arbitraj yapabilmek için ayrı ayrı piyasaları iyice takip etmek gerekir. Ve gerekli fırsatları incelerken doğru bir alış satış hamlesi yapılmalıdır.

 

Bazı ülkelerde piyasalarda farklı olan altın ve dövizler diğer ülkelerde farklı olabilmektedir. Ülkede ki farklı piyasalarda satın alınan ucuz döviz veya altını pahalı piyasalarda satarak arbitraj nedir ve nasıl yapılır sorusunu daha iyi anlayabiliriz ve uygulamalı olarak görebiliriz.

Gönderiyi Paylaş

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>